Шахтар і Динамо поборються за перемогу в Кубку України 2024/25. Анонс і прогноз букмекерів читайте на "Футбол 24".
Україна Кубок України
Шахтар
18:30
Динамо Київ
18:30 14:05:2025
Важко повірити, але останнє Класичне у фіналі Кубка трапилось аж у 2018 році, коли Шахтар тріумфував у Дніпрі. Ще через рік гранди зустрілись в 1/8 фіналу – і вже не перетинались, хоча регламент максимально убезпечував їх від ризику завершити десь у Добрянах в 1/16. Донеччани примудрялись вилетіти від Агробізнеса, а кияни відлітали від Оболоні.
"Це буде економити сили": Караваєв відреагував на можливі реформи в Кубку України наступного сезону
І ось нарешті мрія організаторів здійснилась – Шахтар і Динамо поборються за Кубок України-2025. Хоча для "гірників" важливий не трофей, а турнірні бонуси. Тріумфатор вийде у кваліфікацію Ліги Європи незалежно від позиції в таблиці УПЛ. Існує навіть варіант заскочити одразу в основний етап ЛЄ. Донеччани з великою ймовірною завершать чемпіонат у зоні Ліги конференцій, тож перемога в Кубку життєво важлива.
Для Динамо трофей теж не є головною ціллю. Киянам важливіше зламати чорну смугу в протистоянні з Шахтарем – "біло-сині" не знають звитяг над "гірниками" ось уже вісім матчів. Востаннє це трапилось у 2021 році, коли у складі столичного гранда виступали Миколенко, Забарний, Де Пена та Бєсєдін. З того часу було зафіксовано 4 нічиїх і 4 поразки динамівців.
До слова, FAVBET дав прогноз на матч фіналу Кубка України 2024/25 між Шахтарем і Динамо. Коефіцієнт на перемогу команди Маріно Пушіча – 2,43. На тріумф підопічних Олександра Шовковського фахівці дають 3,00.
Недооцінювати фактор злості на Шахтар не слід, адже лідери Динамо мають жахливу статистику Класичних дербі. Більшу частину кар'єри вони лишень програють головному супернику. Зараз у складі киян є навіть гравці, які ніколи не перемагали в Класичному – і є футболісти, які били донеччан у складі інших клубів, але не в складі Динамо.
А заведені підопічні Олександра Шовковського можуть бути страшною силою. Це продемонстрував матч з "гірниками" у Львові – проваливши перший тайм, колектив увімкнув агресію й просто переїхав донеччан, відігравшись з 0:2. Команді Маріно Пушіча дуже пощастило уникнути поразки.
Втім, те протистояння яскраво продемонструвало головну проблему обох грандів. Вони звикли працювати лишень протягом 45 хвилин, а часто й менше. У випадку з Динамо перший тайм – це час, коли навіть Оболонь здатна влаштувати "біло-синім" розгром (і це зовсім не перебільшення).
У 2025 році кияни програли цей відрізок не тільки Шахтарю, а й Зорі, Ворсклі та Буковині. А от ЛНЗ динамівці "злили" другий тайм. Також були жахливі відрізки з Лівим Берегом, Оболонню (ще й після 60-х хвилин) та Поліссям (майже весь матч).
У Шахтаря ж специфіка інша – колектив здатний увімкнути повні оберти в рандомну мить, однак сумарно більше 45 хвилин футболу "гірники" не стягують. Як наслідок, донеччани виграли лишень один з трьох матчів проти Полісся (завдяки голу на 114-й хвилині), двічі зіграли внічию з Динамо й перемогли Олександрію лишень після 70-х чи 110-х хвилин.
У тактичному плані наші гранди теж вкрай вразливі. У Олександра Шовковського дуже великі проблеми виникають в центрі оборони, де забагато позиційних помилок – а іноді й суто технічних.
Крім того, останнє Класичне показало, що навіть під неідеальним пресингом захисники Динамо схильні панікувати, втрачаючи контроль над ключовими зонами й не помічаючи хороших варіантів для просування.
Оборона Шахтаря в цьому аспекті набагато переконливіша, однак лишень за стійкість у розпасовках під пресингом її можна хвалити. У всьому іншому "гірникам" важко, хоча проблеми мають комплексний характер. Донеччани в принципі дуже розконцентровані й "м'які" в роботи проти м'яча, а відсутність хорошого опорника призводить до страшних проблеми у перехідних фазах. Завдяки цьому Олександрія та Колос забивали гранду по чотири голи.
Хоча Динамо легко зламувало опорну зону Шахтаря навіть до перерви, перевантажуючи її вриваннями вінгерів у позиційних атаках. І це при тому, що Маріно Пушіч поставив у центр Матвієнка – не найкращого руйнівника, але все ж профільного оборонця. До нього в обороні ще й опускався Бондаренко.
Ідея ніби й непогана, от тільки тоді в центрі оборони доводиться грати Граму, якому рівень УПЛ і конкретно Ванат даються вкрай важко. До того ж, низька позиція Бондаренка призводило до браку футболістів на чужій половині поля при перехідних фазах.
Загалом, останнє Класичне продемонструвало, що Динамо і Шахтар здатні перемогти один одного тільки за бажання ризикувати. Маріно Пушіч вмикав високий пресинг, хоча знав про небезпеку контратак (та і загалом він рідко вдається до такого тиску). Олександр Шовковський же по перерві підіймав лінію оборони й відправляв у рейди на чужу половину Попова та Михавка, користуючись відкатом суперника в блок.
Кадрова ситуація
Але чи здатні вони зіграти так сьогодні? Теоретично тренери можуть виставити усіх найкращих виконавців, але на практиці є питання щодо їхньої готовності. Михавко через пошкодження пропускав два поєдинки й вийшов лишень на 16 хвилин проти Полісся, замінивши Попова – той помітно шкутильгав. Якщо Денис не зіграє, то Динамо залишиться без його рейдів на чужу третину та без фантастичної небезпеки Попова на стандартах.
У Шахтаря ж залишаються сумніви щодо форми Судакова та Матвієнка. Георгій внаслідок травми пропустив аж три матчі, хоча перед Зорею тренувався у загальній групі разом з Миколою. Капітан донеччан, своєю чергою, не виходив у двох поспіль турах – у нього проблеми із задньою поверхнею стегна.
Оцінювати ігрову важливість обох лідерів немає сенсу. Без Судакова у Шахтаря зовсім не клеїться робота на перехідних фазах, та і загалом він дає шалений об'єм в атаці. Більш важливим питанням може стати тонус – чи зможуть вони підтримувати високу інтенсивність пресингу й виходу з-під нього, пропустивши стільки часу? Будемо дивитись.
Кадрова ситуація
Травмовані: Попов (під питанням) – Судаков, Матвієнко, Різник (усі під питанням), Конопля
Дискваліфіковані: –
Орієнтовні склади на матч Шахтар – Динамо
Шахтар: Різник – Вінісіус, Бондар, Матвієнко, Педро Енріке – Егіналду – Педріньйо, Бондаренко, Судаков, Кевін – Егіналду
Динамо: Нещерет – Тимчик, Попов, Михавко, Дубінчак – Михайленко – Ярмоленко, Буяльський, Шапаренко, Кабаєв – Ванат
Прогноз "Футбол 24" – переможця не визначать в основний час
Суперники приблизно рівні. Із суттєвих переваг Динамо можна назвати тільки наявність сильного опорника та забивного нападника – кияни добре балансують свої атаки й значно частіше завершують їх ударами. За великим рахунком, саме наявність Михайленка та Ваната зробила різницю в чемпіонських перегонах.
Власне, в Україні за півтора року була зафіксована всього одна поразка столичного гранда, після якої ось уже рік підопічні Олександра Шовковського залишаються непереможними. Єдиним кривдником "біло-синіх" став Маріно Пушіч. Власне, саме від них цих двох людей залежить, як піде кубкове Класичне.
Нещодавня зустріч у Львові показала, що це, перш за все, тренерська дуель. І Маріно Пушіч у ній виглядає менше переконливо – хоча б через невдалі заміни в дербі. Знявши енергійного Егіналду, хорват виставив на вістря атаки грузного Траоре, а це остаточно вимкнуло пресинг і увімкнуло Попова. По ходу сезону Маріно Пушіч регулярно провалюється з перестановками, хоча стартові плани у нього завжди цікаві
Цей Шахтар вміє готуватись до суперника й дивувати оригінальною тактикою, але тримати удар і реагувати на зміну ігрового малюнку в топ-матчі "гірникам" важко. Саме тому фаворитом у фіналі здається Динамо – втім, чомусь не віриться, що гра завершиться в основний час. Серія пенальті цілком ймовірна.
Олекса Бик
|